Трагедія родини Кованьків
Опубликована 4-07-2010, 20:38, в раздел » Богодухів » Дворянские истории Богодухова
Впродовж століття дворянський рід Кованьків був добре знаний на Богодухівщині. Адже й сьогодні в центрі Богодухова височіть будівля колишньої жіночої гімназії (нині школа мистецтв), яка була збудована і відкрита з ініціативи і в значній мірі на кошти предводителя Богодухівського повітового дворянства Дмитра Федоровича Кованька. Після відкриття тривалий час жіноча гімназія називалася Дмитрівською на честь благодійника.
Коріння роду Кованьків глибоко сягають в українську землю. Родоначальником вважається Олексій (Олешко) Кованько – полтавський городовий атаман (1674-1678 рр.). Ввійшов в історію і полтавський сотник Петро Кованько. Він був племінником представника козацької старшини Іскри. Це той Іскра, котрий разом з Кочубеєм, прихопивши в спільники Петра Кованька та ще кількох своїх однодумців, вчинили зраду гетьмана Мазепи. До того ж, як свідчать деякі джерела, зустріч з російським посланцем від Петра І влаштували не десь там в столицях, а саме в козацькому місті Богодухові. Змовники, як відомо, були покарані за свою зраду, однак і російський цар не забув послуги козацької старшини. Петро Кованько отримав землі, привілеї і підтвердив дворянський титул.
Згодом був затверджений і герб роду Кованьків. Елементи герба підібрано вдало і майстерно. В центрі на щиті розташовані три перевернути донизу меча із золотими руків’ями. Леза врізаються в золотий пів
...
Читать дальше »